loading please wait..

6 mitów na temat samobójstw

      Częstość samobójstw w różnych krajach jest rozmaita. W Polsce wskaźnik ten w ostatnich latach oscyluje wokół 15/100 tys. ludności. Na każde popełnione samobójstwo przypada prawdopodobnie 10 lub więcej nieudanych prób. Próby są częściej podejmowane przez kobiety, głównie młode. Zażywają one dużą dawkę środków nasennych lub podcinają żyły. Udane samobójstwa popełniają częściej mężczyźni wybierając skok z wysokości lub strzał z broni palnej.

MITY NA TEMAT SAMOBÓJSTW

Na temat samobójstwa istnieje kilka stereotypowych przekonań:

  1. Ludzie, którzy mówią o zamiarze popełnienia samobójstwa w rzeczywistości wcale nie próbuję tego zrobić. Nieprawda, czasem takie mówienie o zamiarze odebrania sobie życia jest wołaniem o pomoc i próbą zwrócenia na siebie uwagi.
  2. Wszyscy, którzy podejmują próby samobójcze, są zdecydowani na odebranie sobie życia. Tak jak pisałam wcześniej, niektórzy celowo wybierają mniej skuteczne sposoby, żeby popełnić samobójstwo, bo w rzeczywistości chcą zwrócić na siebie uwagę lub działają pod wpływem impulsu. Cechą charakterystyczną tych osób jest ambiwalencja: jednocześnie chcą pozbyć się bólu istnienia, a z drugiej strony pragną żyć. Osoby, które przeżyły próby samobójcze mówią o tym, że mając już świadomość nieodwracalności swojego czynu, mocno żałowały decyzji o odebraniu sobie życia.
  3. Samobójstwa popełniają częściej ludzie bogaci. To nieprawda. Częściej przyczyną samobójstwa jest utrata pracy, bieda, trudności materialne.
  4. Wszyscy samobójcy to osoby chore psychicznie. Nie wszyscy. Często osoby zdrowe psychicznie, które przechodzą kryzys, stratę, żałobę, zmianę, ciężką chorobę, jednym słowem sytuację, która ich “przerasta” decydują się na popełnienie samobójstwa.
  5. Wraz z poprawą nastroju czy wyjściem z kryzysu ryzyko samobójstwa mija. Niekoniecznie. W przypadku osób o zaburzeniach nastroju, wcale myśli samobójcze mogą nawracać.
  6. Każde samobójstwo jest poprzedzone depresją.  Często tak, ale przyczynami samobójstwa są także:
  • utrata bliskiej osoby,
  • niepokój związany z objawami psychotycznymi, np. takimi jak omamy i urojenia,
  • reakcja na silnie stresujące wydarzenia życiowe,
  • działanie pod wpływem imperatywnych omamów słuchowych, nadużycie środków psychoaktywnych,
  • a także chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Zdjęcie z: http://kaboompics.com/one_foto/1764

Posted on 29 listopada 2016 in Depresja, Emocje

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.