loading please wait..

Jak się nauczyć – wskazówka 3

Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona. To podobno stwierdził mój ulubiony Albert. Einstein.

Zatem wykorzystuj potęgę wyobraźni. Także kiedy się uczysz. Pamiętając, że wiedza jest ograniczona, co pomoże Ci zaakceptować, że w najlepszym razie opanujesz całą ograniczoną wiedzę tego świata. A wtedy, to już koniecznie musisz użyć wyobraźni 🙂

O dwóch różnych, efektywnych, gdy współpracują, półkulach mózgu pisałam w Jak się nauczyć – wskazówka 1. W dużym skrócie prawa odpowiada za wyobraźnię, lewa za logikę, a gdy pracują obie, szybciej się uczymy, lepiej zapamiętujemy i łatwiej sobie przypominamy.

Najlepiej włączyć wyobraźnię, kiedy musisz nauczyć się “na pamięć”. Możesz wykorzystać skrótowce (akronimy), całe zdania (akrostychy), a nawet twórczość własną poetycką.

Na przykład, żeby opanować strony świata po angielsku możesz skorzystać z akronimu NEWS: North, East, West, South. Akronimy możesz też wykorzystać zapamiętując imiona nowo poznanych osób siedzących obok Ciebie na szkoleniu: LAS = Lidka, Ania, Sebastian. Idziesz na zakupy i musisz kupić: Kaszę, Lubczyk, Ananasa, Cebulę i Ziemniaki, pamiętaj, że idziesz po KLACZ. Im zabawniej i oryginalnej tym lepiej zapamiętasz.

Żeby opanować planety układu słonecznego pomocne mogą być akrostychy. I tak w przypadku planet pomoże ci akrostych: Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placki. Pierwsze litery to podpowiedź: Ziemia, Mars, Wenus, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton. Pluton nie jest już planetą? Zatem Zmotywowany Marcin Wytrwale Jutro Sam Uratuje Natalię. Znam Marcina i Natalię zatem moja wyobraźnie podsuwa mi obraz Marcina, którego zmotywowałam, ratującego mimo przeszkód księżniczkę Natalię. Najlepiej samodzielnie wymyślać akrostychy, bo mają wtedy one dla nas zabarwienie emocjonalne i lepiej je pamiętamy niż gotowe a cudze, “wyguglane”, jak ten o mamie i plackach. Poza tym trochę musimy popracować umysłowo, uruchomić wyobraźnię, żeby takie akrostychy wymyślić.

Polecam też rymowanki, po to żeby zapamiętać suchą datę i towarzyszące jej wydarzenie. Na przykład “10 października wielka klęska nas spotyka, bo pod Maciejowicami spotkał się Tadek z Ruskami”.  Dzięki temu, od czasów szkoły podstawowej, czyli od wieków, pamiętam miejsce, datę dzienną największej klęski Powstania Kościuszkowskiego (1794).

Wykorzystuj jak najczęściej potęgę swojej wyobraźni. Dzięki wyobraźni nauka staje się też zabawą i przyjemnością. A jak wczoraj powiedziała moja ulubiona uczennica (lat 13), porażona swą refleksją: “Ja najwyraźniej muszę coś lubić, żeby się tego nauczyć”.

 

Posted on 25 kwietnia 2016 in Emocje, Powrót do siebie, Praca

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.