loading please wait..

Planowanie w 3 krokach.

Plan powinien uwzględniać cele osobiste i zawodowe, a także powinien nosić zabarwienie emocjonalne, dzięki czemu motywacja do jego realizacji jest niewyczerpana. Mając emocjonalny stosunek do celu będziesz go konsekwentnie i z przekonaniem realizował. Realizacja planu odbywa się poprzez wykonywanie celów cząstkowych w wyznaczonych terminach. Im większa perspektywa czasowa, tym większy poziom ogólności, ale im precyzyjniej zdefiniowane cele, oraz określone czasowo etapy realizacji, tym łatwiej do nich dojść.

 

Ekonomiści wyróżniają różne rodzaje planowania Z uwagi na czas realizacji możemy wyróżnić planowanie:

  1. Strategiczne (powyżej pięciu lat) – plan przyszłości, dzięki któremu o wiele łatwiej wytyczyć ścieżki postępowania i realizacji (co zamierzasz osiągnąć w życiu, lista wartości).
  2. Długoterminowe (od dwóch do pięciu lat) – konkretne przedsięwzięcia służące realizacji nadrzędnego celu.
  3. Średnioterminowe (od kilku miesięcy do roku) – działania prowadzące do zrealizowania planu długoterminowego.
  4. Krótkoterminowe (do trzech miesięcy) – krótkie zadnia do wykonania.
  5. Bieżące – codziennie lub w skali tygodnia (godziny i terminy spotkań, spraw do załatwienia).

 

Dobrze postawiony cel jest: 1. precyzyjnie określony, 2. sformułowany w sposób pozytywny i 3. możliwy do samodzielnego osiągnięcia.

 

Krok 1.

Cel musi być precyzyjne określony, zatem zastanów się czego chcesz. Na żadnej stacji świata ani nawet w Internecie nie kupisz biletu do miejscowości Gdziekolwiek (sprawdzałam, nie da się). Ale jeśli chciałbyś pojechać Gdziekolwiek, gdzieś dojedziesz na pewno, tylko może okazać się, że wcale nie chciałeś się tam znaleźć. Jeśli twoim celem jest schudnąć 5 kg to poznasz, że tak się stało, kiedy staniesz na wadze i wskazówka pokaże 5 kg mniej. Pamiętaj, że jeśli zbyt ogólnie nazwiesz cel (np. schudnąć, szczęście, dobre zarobki) nie dowiesz się, czy go zrealizowałeś. Cel sformułowany zbyt ogólnie jest stresujący, bo nigdy nie uda ci się sprawdzić, czy idziesz w dobrym kierunku. Kiedy stawiasz przed sobą cel – „znam język angielski”, to zdecyduj się, czy chcesz: mieć zasób słów i zwrotów, pozwalający na porozumiewanie się w podróży, czy raczej czytać w oryginale literaturę piękną.

 

Krok 2

Cel musi być sformułowany pozytywnie to znaczy dotyczyć tego czego chcesz, a nie – czego nie chcesz oraz musi to być cel autentycznie pozytywny dla ciebie. Jeżeli czegoś pragniesz rzeczywiście, osiągniesz to na pewno. Pod warunkiem, że będziesz chciał osiągnąć właśnie to, a nie coś zupełnie innego. To, że cel jest pozytywny i ma dla ciebie znaczenie emocjonalne, poznasz tez po tym, że kiedy wyobrazisz sobie, że nie realizujesz swojego celu czujesz nieprzyjemne emocje: niezadowolenie, przykrość, brak czegoś ważnego. Cel to konkretny obraz twoich pragnień, potrzeb, marzeń, wykorzystania talentów w pewnym obszarze twojego życia. Aby cel działał na twoją wyobraźnię i działał na twój umysł, musi być sformułowany w czasie teraźniejszym lub przeszłym, w formie dokonanej.

 

Krok 3.

Cel musi być możliwy do samodzielnego osiągnięcia, co nie znaczy, że w izolacji od innych ludzi. Niedobrze jednak, jeżeli realizację celów uzależniasz od innych czynników, zdarzeń lub osób. Możesz oczywiście liczyć na dobre okoliczności, sprzyjający los, ale przede wszystkim licz na siebie. Nie obawiaj się formułować wielkich celów, nawet jeśli jeszcze nie wiesz jak je zrealizować. Żeby trafić do celu, trzeba mierzyć ponad cel. Jeśli coś jest dla ciebie ważne, na pewno otrzymasz wsparcie od świata, innych ludzi i samego siebie. Potrzebujesz pełnego przekonania w sercu, wiary w powodzenie i determinacji, żeby podjąć działania, które pozwolą ci cel osiągnąć
Podejmując decyzję pamiętaj o swoich celach. Twój cel może zawierać wszystko to, co chciałbyś osiągnąć, np. Chcę pracować w……………………… na stanowisku………………………. i zarabiać…………………….

 

Zastanów się co cię motywuje. „Dlaczego chcę to zrobić?” Wymień tylko jeden albo dwa główne powody. Twoje racje wyjaśnią twój cel.

 

Zazwyczaj każdej zmianie w twoim życiu towarzyszy pewien niepokój. Nawet wtedy, kiedy wiesz, że bardzo pragniesz tej zmiany. Czasem rozpoznanie przyczyny strachu jest pomocne w walce z nim samym. Co tak naprawdę cię ogranicza, może nie wierzysz, że posiadasz niezbędne umiejętności i predyspozycje? „Dlaczego boję się to zrobić?”, „Jakie są bariery i trudności do pokonania?”

 

Planując uwzględnij przede wszystkim jakie działania należy podjąć i jakie zadania wykonać i określ terminy realizacji poszczególnych etapów. Trzymaj się realiów, procedur takich jak termin składania dokumentów, formalności urzędowe. Ustal, jakich informacji potrzebujesz, czego musisz się dowiedzieć, aby osiągnąć swój cel. Cel osiągniesz samodzielnie, ale uwzględnij planując kto i w jaki sposób może ci pomóc, a kto utrudnić jego realizację. Określ z jakich zewnętrznych źródeł pomocy możesz korzystać
(kredyty, źródła informacji). Zastanów się jakie posiadasz umiejętności i zdolności, mocne strony, zainteresowania, które mogą ci pomóc w osiągnięciu celu.

 

Pomyśl też o tym, w jaki sposób będziesz mógł ocenić swoje postępy. Możesz napisać plan działań w celu uporządkowania myśli i na tym poprzestać, ale możesz też sprawdzać, czy udaje ci się realizować to, co wcześniej zaplanowałeś.

Posted on 28 stycznia 2016 in Powrót do siebie, Praca

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.