loading please wait..

Nie radzę sobie z lękami

Zaburzenia lękowe oznaczają odczuwanie przez człowieka lęku – napięcia, pobudzenia, strachu, zdenerwowania, niepokoju. Każdy z nas czasem lęk odczuwa i jest to absolutnie normalne. Jednak w pewnych przypadkach lęk jest nieuzasadniony lub nieadekwatnie silny lub też utrzymuje się przez długi okres czasu. Wtedy mamy do czynienia z problemem, którego rozwiązanie wymaga pomocy specjalisty.

KIEDY LĘK JEST ZABURZENIEM?

Kiedy osiąga wysoki poziom, nie da się go wyjaśnić istniejącymi okolicznościami i prowadzi do niekorzystnych konsekwencji.

Możemy wyróżnić 5 kategorii lęku:

1. Fobia jest silnym, nieuzasadnionym strachem przed konkretnym obiektem, rodzajem działania, typem sytuacji. Fobia prosta to strach, np.: przed pająkami, wężami, ciemnością.Fobia społeczna to silny strach przed krytyką ze strony innych ludzi. Agorafobia to strach przed otwartą przestrzenią lub przebywaniem w większych skupiskach ludzi, z których trudno się wydostać w razie wybuchu paniki.

2. Zespół paniki charakteryzuje się występowaniem krótkich, niespodziewanych, nieuzasadnionych nawracających epizodów silnego lęku. Osoba cierpiąca na zespół paniki zaczyna odczuwać nagle strach odczuwając trudności w oddychaniu. Pojawiają się także palpitacje serca, pocenie i drżenie ciała.

3. Zespół uogólnionego lęku – silny lęk występuje trwale, ma charakter zgeneralizowany, często obezwładnia człowieka.

4. Zespół stresu pourazowego (PTSD), na który składa się powracanie do traumatycznych wydarzeń pod postacią wciąż ożywających, bolesnych wspomnień. Więcej o PTSD znajdziesz tu: Trauma i PTSD

5. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD) polegają na występowaniu niechcianych, uporczywych myśli oraz impulsów i związanych z nimi rytuałów. Obsesja to obrazy i impulsy, których człowiek nie jest w stanie stłumić, a kompulsja to potrzeba powtarzania bezsensownej czynności wykonywanej w określony sposób.

Strach i lęk mogą być naszymi sojusznikami, są normalną reakcją na zetknięcie się z sytuacją potencjalnie niebezpieczną. Czasem strach jest motorem zmian, wyzwala motywację do zmiany. Jeśli obawiasz się negatywnej oceny szefa czy współpracowników to  w efekcie lepiej przyłożysz się do przygotowania prezentacji, co niewątpliwie zaowocuje. Kiedy jesteś w górach i zbliżysz się do krawędzi przepaści, to strach powstrzyma Cię przed przekroczeniem tej krawędzi. Czujemy strach przed zmianą, przed nowym i nieznanym, ale to nie powstrzymuje nas przed realizacją planów i sięganiem po marzenia.

Kiedy jednak nie panujesz nad lękiem a lęk panuje nad tobą, pojawia się on bez uzasadnionego powodu, reagujesz silnie lękiem w określonych sytuacjach, np. takich jak opisanych powyżej, to warto skonsultować się ze specjalistą psychologiem i psychiatrą. Nic tak jak strach i lęk nie odcina nas od życia.

Jest wiele skutecznych metod leczenia lęków. Wybór odpowiedniego zależy indywidualnej sytuacji. O metodach leczenia lęku przeczytasz tutaj

 

Posted on 10 stycznia 2017 in Depresja, Emocje

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.