W powstawaniu chorób psychosomatycznych udział biorą czynniki psychologiczne, zwłaszcza emocjonalne. Przewlekły stres, nieumiejętność radzenia sobie z emocjami, negatywne przekonania na swój temat i otaczającego świata mają swoje konsekwencje zdrowotne.
Często nie widzimy związku pomiędzy dolegliwościami fizycznymi a przeżywanymi emocjami. Chodzi tu o emocje takie jak złość, smutek, żal, lęk, których nie wyrażamy a tłumimy. Większość z nas nie potrafi radzić sobie z emocjami, gdyż na ogół nikt nas tego nie uczy, ani w domu ani w szkole. Negatywne, z biegiem życia utrwalające się sposoby myślenia pogarszają stan emocjonalny człowieka co oznacza, że myślenie typu „do niczego się nie nadaję”, „nigdy mi się nie udaje” tworzy jeszcze więcej smutku, złości itd. Nie wyrażone emocje kumulują się w ciele i tworzą choroby. Lista chorób psychosomatycznych jest długa, wśród nich można wymienić:
- nadciśnienie tętnicze,
- astma,
- zespół jelita nadwrażliwego,
- atopowe zapalnie skóry.
Jeśli cierpisz na którąś z tych chorób a leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, to warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Psycholog pomoże Ci uporać się emocjami, nauczy jak nimi zarządzać, aby były elementem Twojego potencjału a nie przyczyną choroby.
Niektórzy twierdzą, że każda choroba ma podłoże psychologiczne, a człowiek sam tworzy w swoim ciele choroby. Amerykański psychiatra i psychoanalityk Franz Alexander (uznawany za jednego z współtwórców medycyny psychosomatycznej) uważał, że teoretycznie każda choroba jest psychosomatyczna, przy czym każda z chorób psychosomatycznych może mieć inne czynniki je wyzwalające.
Z całą pewnością jednak można uznać, że dolegliwość ma charakter psychosomatyczny, w sytuacji gdy:
- lekarz potwierdza objawy fizyczne choroby,
- leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów,
- w okresach stresu objawy nasilają się, a w okresach spokoju słabną,
- doświadczasz przewlekłego stresu.
W takiej sytuacji medycyna tradycyjna może zaoferować Ci jedynie leczenie objawów. Potrzebujesz dotrzeć do źródła choroby i zmienić mechanizmy, które ją wywołały. Pomoże Ci w tym dobry psycholog lub psychoterapeuta. Psycholog on-line to także doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie chcą aby otoczenie wiedziało, że korzystają z pomocy zewnętrznej oraz dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i pieniądze.