loading please wait..

Wybór kierunku studiów…

Na wybór zawodu, szkoły czy pracy składa się szereg decyzji edukacyjnych i zawodowych, które prowadzą do pełnienia określonej roli zawodowej. Wybór zawodu jest procesem ponieważ przez cale życie podejmujemy decyzje zarówno o stabilizacji w zawodzie jak i zmianie zawodu, a to wiąże się z koniecznością ponownego zdobywania kwalifikacji.

 

Podejmując decyzje o wyborze kierunku studiów kierujesz się różnymi metodami. Wybierasz to, co wybiera większość twoich znajomych lub radzisz się autorytetów (jeśli takie masz). Wielu wybiera studia zgodne ze swoimi szkolnymi zainteresowaniami, kierując się tym jakie przedmioty lubi. Inni przeprowadzają wywiady wśród swoich znajomych i rodziny, sugerując się ich doświadczeniami przy wyborze kierunku studiów, np. czy po skończeniu studiów mają pracę i czy jest to praca w zawodzie.

 

Wybierając, to co większość znanych ci osób, decydujesz się na popularny, bardzo modny kierunek zgodny z aktualnym trendem. Obiektywnie nie jest to korzystna sytuacja, ponieważ stajesz się członkiem licznej grupy, w ramach której pracodawcy mogą dowolnie przebierać. Zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa, to że trafią na ciebie jest mniej prawdopodobne niż w kiedy znajdziesz się w mniej licznej grupie absolwentów mniej popularnego kierunku. Wybierając kierunek, taki jak arabistyka czy muzyka kościelna, który studiuje kilka czy kilkadziesiąt osób w Polsce wiesz, że rywalizacja w zawodzie nie będzie duża i szanse na zawodowy sukces mogą być większe. Z drugiej strony decydując się na oryginalny kierunek studiów ryzykujesz, że twoja specjalizacja nie znajdzie „powodzenia” u pracodawców i że nie znajdziesz pracy w zawodzie. Jeśli jakieś zawody nie są społeczeństwu czy gospodarce potrzebne grupa je reprezentująca nie znajdzie niestety zatrudnienia. Wybór kierunku studiów powinien być wypadkową między naszymi zainteresowaniami, a tendencjami na rynku pracy.

 

Studia to nie tylko czas przyuczenia do zawodu, lecz przede wszystkim czas intelektualnego rozwoju. Warto więc zainwestować te kilka lat życia w coś, co da nam prawdziwą satysfakcję i poszerzy nasze horyzonty. Trendy w gospodarce wskazują na to, w że przyszłości swój zawód zmieniać będziemy siedem, a nawet więcej razy. Rzeczywistość związana z rynkiem pracy wymaga dużej mobilności, umiejętności dokonywania zmian, przystosowania się, umiejętności przekwalifikowania się. Niezmiernie istotne jest świadome podejmowanie decyzji zawodowych. Dlatego wybór kierunku studiów jest bardzo ważny, ale nie musi to być twój ostateczny wybór. Studia są intelektualna podwaliną, na której możesz zbudować wiele różnych konstrukcji. Jeśli nie trafisz z wyborem może się okazać, że będziesz musiał się przekwalifikować, aby wykonywać swój wymarzony zawód, czy pracę. Najlepiej przecież robisz to co lubisz, czym się rzeczywiście pasjonujesz.

 

Studiujesz i zastanawiasz się, czy dobrze wybrałeś lub masz przekonanie, że źle wybrałeś swój kierunek studiów. Nietrafiony wybór może mieć szereg niekorzystnych konsekwencji, na przykład nie podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie, a co za tym idzie poczucie straty czasu, bo po co się tyle tego uczyłem (te wszystkie sesje, egzaminy), skoro teraz tego nie wykorzystuję. Poza tym jeśli brakuje Ci uzdolnień i zainteresowań w wybranym kierunku będziesz pracował mniej efektywnie, odczujesz brak satysfakcji z pracy, napięcie psychiczne, gdy stwierdzisz, że praca nie sprawia Tobie przyjemności, że przerasta Twoje możliwości lub przeciwnie – że Cię nudzi.

 

W okresie nauki powinieneś być otwarty, tak byś mógł się w tym czasie jak najwięcej nauczyć z różnych dziedzin życia, zdobyć jak najwięcej doświadczeń, które będą Ci przydatne w pracy i abyś zdobył jak najwięcej umiejętności. Żyjesz w społeczeństwie i twoja praca jest częścią życia społeczeństwa. Jednocześnie każdy z nas jest unikalny, a społeczeństwo potrzebuje twojej unikalności. Dlatego rób to co lubisz robić i lub to co robisz, to jest też twoje prawo. Pamiętaj, że kariera zawodowa trwa przez całe życie, gdyż na każdym etapie naszego rozwoju możliwe jest zdobycie jakiegoś zawodu, kwalifikacji, czy nowych umiejętności.

 

Karierę zawodową trzeba jednak świadomie zaplanować. Trzeba wyznaczyć sobie cel, bądź cele, do których będziemy dążyć. Zanim to zrobisz poznaj czynniki warunkujące właściwe zaplanowanie przyszłości. Poznanie ich – z jednej strony ułatwi Ci odnalezienie się na rynku pracy, a z drugiej – pozwoli na wybór ścieżki zawodowej zgodnej z Twoimi własnymi możliwościami, predyspozycjami i przekonaniami.

 

Wśród czynników decydujących o trafnym wyborze zawodowym możemy się dwie podstawowe grupy:

  1. Czynniki wewnętrzne – związane bezpośrednio z człowiekiem, z jego indywidualnymi cechami, rozwojem, z tym, jaki on jest;
  2. Czynniki zewnętrzne – znajdujące się poza człowiekiem, czynniki sytuacyjne, wpływające na niego w mniejszym bądź większym stopniu, ale również bardzo istotne.

 

Przemyślane planowanie własnej kariery zawodowej składa się z kilku etapów zawierających obie te grupy czynników:

  1. Poznania siebie, czyli czynniki wewnętrzne,
  2. Poznanie zawodów, rynku pracy, czyli czynniki zewnętrzne,
  3. Konfrontacja tych dwóch grup czynników,
  4. Właściwe zaplanowania kariery, czyli określenia drogi rozwoju zawodowego, w tym znalezienia ścieżek kształcenia prowadzących do wybranego zawodu lub grupy zawodów.

 

Skorzystaj z pomocy specjalisty – psychologa lub doradcy zawodowego, który pomoże dokonać wyboru.

Posted on 30 stycznia 2016 in Powrót do siebie

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.