loading please wait..

Jak wyrobić sobie nawyk?

Może chcesz zacząć coś nowego. Jutro pierwszy poniedziałek w tym miesiącu. Doskonały czas, aby zacząć. Często coś zaczynamy, nie zawsze doprowadzamy do końca. Co pomaga wytrwać w postanowieniu? Jak wyrobić nawyk?

Z perspektywy behawiorysty, to dosyć proste, zwłaszcza, gdy dzieje się mimochodem.

Wiele z osób, które zaczęły ćwiczyć pod wpływem impulsu, albo ponieważ miały więcej wolnego czasu lub chciały poradzić sobie ze nagłym stresem, kontynuowali swoją aktywność, ponieważ dzięki niej pojawiło się poczucie spełnienia i dobre samopoczucie. To pragnienie regularnego poczucia zwycięstwa związanego z wytrwaniem w postanowieniach i dobre samopoczucie po wysiłku fizycznym powodowały, że aktywność ta stała się nawykiem.

Zatem jeśli chcesz biegać co rano, ważne byś znalazł/a wyraźną nagrodę z tym związaną, np. przypływ endorfin w trakcie biegania, albo poczucie satysfakcji z osiągnięć, a może pyszne śniadanie po bieganiu. Zauważ, że aby to w ogóle miało sens, musisz wybraną aktywność lubić. Wybierz coś, co sprawia ci radość i przyjemność i połącz to z nagrodą.

Niezbędne jest jeszcze jedno połączenie. Kiedy Twój smartfon zawibruje informując, że nadeszła wiadomość, mózg zaczyna antycypować przyjemność, jakiej dostarcza otwieranie poczty czy fb. Sygnał ten (wibrowanie) jest wskazówką, która uruchamia zwyczaj (czytanie wiadomości), ale też pragnienie pojawienia się nagrody (przyjemność). To oczekiwanie jeśli nie zostanie zaspokojone będzie narastało.

Zatem połącz swój nowy zwyczaj biegania rano ze wskazówką, np. mogą to być ciuchy do biegania pozostawione przy łóżku i oczekuj nagrody. Z czasem twój mózg zautomatyzuje całą tę reakcję, tworząc nawyk. Obudzisz się rankiem i kiedy zobaczysz strój do biegania poczujesz pragnienie, by biegać.

Powodzenia !

Zdjęcie z: http://kaboompics.com

 

 

 

Posted on 5 czerwca 2016 in Emocje, Powrót do siebie

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.