loading please wait..

Poradnik dla tych, którzy poszukują celu

Masz wrażenie, że czas przecieka ci przez palce, życie mija a ty nie wiesz dokąd zmierzasz? Może nie wiesz jeszcze czego chcesz i masz poczucie że nie wiesz kim jesteś?

Proponuję przeczytaj ten tekst i solidnie odpowiedz na pytania w nim zawarte. Odpowiedzi zapisuj.

Zdefiniuj swoje szczęście

Większość osób pytana o to czego pragnie dla siebie najbardziej odpowiada: „chce być szczęśliwa/y i mieć dobre, normalne życie”. Jeśli i ty chcesz tego to najpierw zdefiniuj co dla Ciebie znaczy szczęście, bycie szczęśliwym oraz dobre, normalne życie. Jeśli coś innego jest dla ciebie najważniejsze, to nazwij to a następnie opisz, zdefiniuj najdokładniej jak potrafisz.

Lista pragnień

Teraz potrzebujesz rozwinąć i uszczegółowić swoje pragnienie. Wypisz proszę w punktach wszystko, czego sobie życzysz, co chcesz osiągnąć w swoim życiu, co chcesz posiadać (swoje pragnienia). Lista może być dowolnie długa, zwykle będzie to ok 10-15 punktów.

Lista potrzeb

Teraz przeanalizuj punkt po punkcie to co napisałeś/aś i zastanów się, co ta konretna rzecz, osiągnięcie reperezentuje dla ciebie? Dlaczego jest dla Ciebia tak ważna? Odpowiedzi zapisz.

Teraz masz listę, na której obok pragnień znajdują się także twoje potrzeby, które potrzebujesz zrealizować poprzez materię. Jakie to potrzeby? Jaka potrzeba dominuje? Czy możesz (i czy chcesz) te potrzby realizować w inny sposób?

Nadaj im (potrzebom i pragnieniom) właściwą kolejność od najważniejszej w tej chwili dla ciebie.

Lista celów

Czy możliwe jest realizowanie je w tej kolejności? Czy to są twoje cele? (przeformułu je na cele). Od realizownia którego możesz zaczać już dziś? W jaki sposób będziesz dążył/a do ich zrealizowania?

W co inwestujesz czas, pieniądze, siebie…

Teraz potrzebujesz zegarek, lub telefon, smatfon. Ustaw go tak, aby dzwonił co 1,5 godziny (nie wtedy kiedy śpisz). Kiedy słyszysz sygnał dzwonka, czym akurat się zajmujesz? Oglądasz TV? Pracujesz? Czytasz? Rozmawiasz przesz telefon? Dlaczego akurat to robisz? Nudzisz się, potrzebujesz pieniędzy, uczysz się, rozmawiasz z kimś na kim ci zależy? Jak to co robisz ma się do twojej listy pragnień i potrzeb? Czy to co robisz w ciągu dnia zbliża cię do realizacji celów? Czy to co robisz odpowiada na twoje potrzeby?

Teraz kiedy już widzisz w co inwestujesz swój czas, odpowiedz też na pytania:

  1. W co inwestujesz swoje środki finansowe?
  2. Co cię męczy, nudzi, dołuje?
  3. Co cię motywuje, inspiruje, uskrzydla?

A teraz wyciągnij najbardziej przydatne dla siebie wnioski.

Posted on 6 września 2018 in Powrót do siebie, Praca

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.