loading please wait..

Na zdrowie śmiej się !

 

W jednym z eksperymentów psychologicznych, umieszczono w poczekalni lekarskiej telewizor i pokazywano pacjentom różne programy. Niektórzy przed wizytą oglądali śmieszne filmy, inni filmy zajmujące, ale pozbawione elementów humoru, jeszcze inni nie oglądali nic. Okazało się, że pacjenci, którzy oglądali programy satyryczne, odczuwali niższy poziom niepokoju przed wizytą.

Śmiech uwalnia ciało od napięć, rozluźnia cały organizm. Nikt jesteś w stanie szczerze się śmiać i jednocześnie odczuwać stres. Nawet wymuszony uśmiech i sztuczny śmiech uwalniają hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie.

Gdy się śmiejemy, w ciele pojawiają się podobne zmiany jak podczas wysiłku fizycznego – serce bije szybciej, poprawia się ukrwienie ciała, zwłaszcza mięśni klatki piersiowej i twarzy. Oddech staje się głębszy, co wpływa na lepsze dotlenienie mózgu i całego organizmu. Wentylowane są te partie płuc, które przy normalnym oddychaniu zazwyczaj są mniej aktywne. Organizm pozbywa się także nadmiaru adrenaliny (hormonu walki), co daje efekt odstresowania.

Mózg wydziela hormony szczęścia. Są to związki chemiczne poprawiające samopoczucie, redukujące siłę odczuwanego bólu i cierpienia oraz podnoszące nastrój. Gdy mózg wydziela endorfiny, człowiek czuje się szczęśliwy i zadowolony.

Bez przerwy śmieję się 

“Wstałem z łóżka lewą nogą I potknąłem się o próg Potem kot przeleciał drogę Potem ktoś mi lustro stłukł

I to wszystko było w piątek Trzynastego jak na złość Jak na jeden dzień, na jeden dzień To chyba całkiem dość

Lecz, jak pani widzi

Niech co chce dzieje się

Mnie nic nie wzrusza

Ja bez przerwy śmieję się

Ktoś inny płacze Że łzy aż leją się A moje oczy, proszę bardzo Śmieją się

We mnie już jest taka dusza Która niczym się nie wzrusza Nie potrafię trudna rada Ani szlochać ani biadać Jak pani widzi Niech co chce dzieje się Niech świat się wali Ja bez przerwy śmieję się

Jak pani widzi

Niech co chce dzieje się

Mnie nic nie wzrusza

Ja bez przerwy śmieję się

Ktoś inny płacze Że łzy aż leją się A moje oczy, proszę bardzo Śmieją się

We mnie już jest taka dusza Która niczym się nie wzrusza Nie potrafię trudna rada Ani szlochać ani biadać Jak pani widzi Niech co chce dzieje się Niech świat się wali Ja bez przerwy śmieję się”

Zachęcam do posłuchania piosenki Adam Aston “Ja bez przerwy śmieję się”

Posted on 4 czerwca 2017 in Depresja, Emocje, Lęk, Powrót do siebie, Stres

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.