loading please wait..

Zmień jedno przekonanie

Jakiś czas temu mieszkańcom Ameryki zadano dwa pytania:

  1. Czy doświadczyłeś dużo stresu w ciągu minionego roku?
  2. Czy wierzysz, że stres jest szkodliwy dla Twojego zdrowia?

Następnie posłużono się danymi statystycznymi na temat zgonów w grupie badanych. Badania trwały 8 lat, uczestniczyło w nich 30 tysięcy osób. Stwierdzono, że:

  1. U osób, które doświadczyły dużo stresu ryzyko śmierci było o 43 procent wyższe. Ale… uwaga – dotyczy to tylko osób, które wierzyły, że stres działa źle na ich zdrowie.
  2. U osób, które doświadczyły dużo stresu, ale nie wierzyły, że stres im szkodzi, ryzyko śmierci nie było podwyższone. Co więcej u osób tych ryzyko śmierci było najniższe z badanych, włączając to osoby, które nie były zestresowane.

 

Zmień swoje myślenie na temat stresu

Potwierdza to fakt, że nasze myśli kreują rzeczywistość. Energia podąża za myślą, a to na czym się koncentrujemy staje się naszą rzeczywistością. Skoro nasze przekonania mogą doprowadzić do śmierci, to czemu nie miałyby pomóc nam żyć długo i dobrze?

Następnym razem, kiedy w sytuacji stresowej twoje serce zacznie walić, oddech przyśpieszy, a na czole pojawią się kropelki potu pomyśl: “Fantastycznie, tyle mam energii. Moje ciało jest gotowe stawić czoła wyzwaniu !” I możesz dodać: “Jestem wspaniała! / Jestem wspaniały!”

Osoby, które w ten sposób podchodzą do reakcji swojego ciała w sytuacjach generujących stres, są bardziej zrelaksowane, pewne siebie i spokojne. Co ciekawe jest to widoczne dosłownie fizycznie. Na ogół w sytuacji stresu serce bije mocniej, a tętnice kurczą się. Dlatego stres jest czynnikiem powodującym chorobę wieńcową. Natomiast w przypadku osób, które postrzegają stres jako sojusznika, w analogicznej sytuacji stresującej, tętnice pozostają rozluźnione! Serce wali nadal, ale przypomina to sytuację radości lub przypływu odwagi.

Zmień tylko to jedno przekonanie i żyj dłużej.

 

Korzystałam z Kelly McGonigal: Jak zaprzyjaźnić się ze stresem, TEDGlobal 2013

 

 

 

Posted on 3 marca 2016 in Depresja, Emocje, Powrót do siebie, Praca, Stres

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.