loading please wait..

“Do niczego się nie nadaję” – jak zmienić życie zmieniając myślenie?

Na skrzyżowaniu Jana Pawła i Anielewicza Alicja zauważyła dziewczynę, która zwracała uwagę gołymi nogami, lekko tylko przykrytymi krótką kurtką na wysokości 2 cm poniżej pupy. Pod wyrazistym, mocnym makijażem dziewczę wyglądało bardzo młodo. Włosy miała czarne ułożone starannie w imitującą nieład fryzurę. Było chłodne październikowe popołudnie, zmarznięta Alicja podobnie jak większość obecnych na skrzyżowaniu warszawiaków, nie mogła oczu oderwać od nagich nóg dziewczyny. „To chyba prostytutka” pomyślała Alicja, a następnie w jej wnętrzu odbył się dialog. Pierwszy głos „A może by tak zostać prostytutką, nie muszę od razu latać z gołymi nogami po mieście, zarobki zdaje się niezłe, nienormowany czas pracy i mogłabym rzucić pracusię..” Drugi głos ironicznie: „Z twoim podejściem do seksu pozamałżeńskiego i obleśnych facetów wieszczę ci świetlaną przyszłość w tej branży” . Pierwszy głos: „ No tak, wiem do niczego się nie nadaję”. Alicja poczuła smutek i przygnębienie…

„Do niczego się nie nadaję” „Nie poradzę sobie”, „Nie zasługuję na nic dobrego”, „Na pewno to schrzanię…” to myśli, które pojawiają się w naszym umyśle spontanicznie w odpowiedzi na wydarzenia, sytuacje, a także dźwięki, zapachy lub inne doznania.

Są to myśli automatyczne, najczęściej krótkie i ulotne, może to być słowo lub obraz. Chociaż mają charakter jawny, to przyjmujemy zawarte w nich treści bez zastanowienia się nad nimi. Przeważnie nie zdajemy sobie z nich sprawy, obserwujemy za to efekt ich działania w postaci emocji i reakcji naszego ciała. Myśli automatyczne wynikają ze schematów poznawczych danej osoby.

Jeśli zauważasz, że w jakiś sytuacjach pojawiają się negatywne emocje, spróbuj najpierw uchwycić myśl, która z tym stoi.

W terapii poznawczo-behawioralnej stosujemy często tabelę myśli automatycznych, której przykład zamieszczam poniżej.

Tabela myśli automatycznych. pdf

Posted on 4 października 2016 in Depresja, Emocje, Powrót do siebie, Stres

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.