loading please wait..

Pomoc psychologiczna przez internet

Pomoc psychologiczna online to pomoc psychologiczna świadczona zdalnie, przy pomocy mediów elektronicznych, takich jak internet czy telefon. W ramach terapeutycznych usług online wykorzystywane są te same podejścia i techniki co w terapii tradycyjnej: poznawcze, behawioralne, psychoanalityczne.

Pomoc psychologiczną przez internet można zaliczyć do obszaru usług psychologiczno-terapeutycznych typu wsparcie psychospołeczne z elementami interwencji kryzysowej i poradnictwo psychologiczne wzbogacone psychoedukacją i psychoprofilaktyką. Nie jest to psychoterapia w tradycyjnym rozumieniu, chociaż teoretycznie cel pomocy psychologicznej online w aspekcie terapeutycznym nie różni się od celu psychoterapii klasycznej.

Porady psychologiczne online ograniczają aspekt fizyczny kontaktu, co oznacza, że często nie widzimy zachowań rozmówcy, nie zawsze możemy dzielić się emocjami. W przypadku czatu z psychlologiem lub wymiany maili nie mamy w ogóle dostępu do komunikacji niewerbalnej. Rozmowa na czacie lub mailowa daje możliwość opisania sytuacji i uzyskania informacji, jednak w przypadku osób z poważnymi problemami stanowi rozwiązanie tymczasowe i nie może zastąpić tradycyjnej psychoterapii. Rozwiązanie poważnego, głębokiego problemu psychologicznego przeważnie nie jest możliwe w wyniku kilku konsultacji. Przepracowanie sytuacji z przeszłości, dotarcie do wszystkich aspektów danego problemu, znalezienie rozwiązań najodpowiedniejszych w danym przypadku wymaga psychoterapii.

Istotne jest to, że pomoc psychologiczna online daje klientowi dużą swobodę oraz możliwość dostosowania rodzaju pomocy do swoich potrzeb. Kontakt przez sieć internetową może przybrać formę rozmowy telefonicznej przez internet lub wideo konferencji pomiędzy klientem a psychologiem. Kontakt taki następuje zawsze z inicjatywy klienta. Forma pomocy psychologicznej online zależy od rodzaju problemu oraz preferencji klienta. Bywa, że klient stopniowo zmienia formę kontaktu z psychologiem, zaczynając bezpiecznie od maili lub czatu przechodząc do spotkań głosowych i/lub video.

Prawdopodobnie duża część osób, które korzystają z pomocy psychologicznej online, nigdy nie skorzystałaby z pomocy tradycyjnego psychologa. Natomiast mając za sobą doświadczenie w kontakcie z psychologiem przez internet łatwiej im jest oswoić się z możliwością osobistych spotkań z psychologiem.

Na porady psychologa online często decydują się osoby z małych miejscowości i wsi, ponieważ dostęp do większości usług, także psychologicznych jest tam ograniczony a z kolei dostęp do internetu ma już zdecydowana większość osób. Także osoby, które cenią sobie anonimowość decydują się na porady psychologiczne online, ta forma spotkań z psychologiem zapewnia bowiem maksimum dyskrecji.

Najczęściej na terapię i rozmowę z psychologiem online decydują się osoby mieszkające za granicą. Po prostu trudno jest znaleźć polskojęzycznego psychologa dostępnego stacjonarnie. Osoby, które doskonale władają językiem kraju, w którym mieszkają, teoretycznie mogą tam skorzystać z pomocy psychologa, jednak często przeszkodą są różnice kulturowe. Terapia online z polskim psychologiem jest doskonałym rozwiązaniem.

Trudno jednoznacznie określić, jaki problem można, a jakiego nie można podjąć przez internet oraz czy pomoc psychologiczna online będzie w danym wypadku efektywna. Za pośrednictwem internetu możliwe jest udzielanie pomocy w następujących obszarach: radzenie sobie w trudnej lub kryzysowej sytuacji osobistej i/lub zawodowej, rozwiązywania problemów partnerskich i seksualnych, rozwiązywania problemów osobistych, rozwiązywania problemów wychowawczych i szkolnych, pomoc w radzeniu sobie z zachowaniami lękowymi, agresją, samoagresją itp, kształtowanie adekwatnej samooceny, uczenie się akceptacji siebie i bycia sobą, wybór i realizacja celów życiowych, tożsamość płciowa i osobista.

Przygotowując wpis bazowałam na własnym doświadczeniu z pracy terapeutycznej online, a w zakresie definicji z artykułu prof. Bassam Aouil pt. Psycholog w sieci, Niebieska Linia 2/2009, http://www.niebieskalinia.pl/pismo/wydania/dostepne-artykuly/4999-psycholodzy-w-sieci

Posted on 30 marca 2016 in Depresja, Powrót do siebie, Praca, Stres

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.