Sprawdź co zakłóca twój sen
- Pijesz więcej niż jedną kawę dziennie. Pijesz kawę mniej niż 6 godzin przed planowaną porą snu. Pijesz często herbatę, napoje typu cola, używasz leków i produktów zawierających kofeinę.
- Pijesz go przed snem i to w dużych ilościach.
- Nikotyna łagodnie pobudza i może prowadzić do zaburzeń snu.
- Nie jesz i głód nie daje ci znasnąć lub przeciwnie objadasz się, zjadasz coś ciężkostawnego wieczorem.
- Drzemki w ciągu dnia. Drzemka w ciągu dnia dłuższa niż 20 minut utrudnia zaśnięcie wieczorem.
- Przymus spania. Zmuszasz się do spania, mimo że nie jesteś senna/y. Lepiej wtedy pomedytowć, poczytać, wypić ulubioną herbatę ziołową i pójść do łożka kiedy czujesz senność.
- Lęk i martwienie się snem. Boisz się bezsenności, martwisz się jak będziesz funkcjonować po nieprzespanej nocy. Akceptuj fakt że nie śpisz (to nie znaczy, nie próbuj zmienić), nie walcz i nie bój się bezsenności, jest wtedy większa szansa że zaśniesz.
- Brak ruchu lub za mało ruchu. Intensywny trening pomaga spalić nadmiar hormonów stresu i rozluźnić mięśnie.
- Nadmiar bodźców w godzinach wieczornych. Nadmiernie pobudzić może ekscytujący film, program telewizyjny, kłótnia, wyczerpująca rozmowa telefoniczna, wykonywanie trudnych zadań itp.
- Niedobór serotoniny i melatoniny. Bez melatoniny trudno jest zasnąć a bez serotoniny nie wytworzy się melatonina.
- Nadmiernie wysoki poziom hormonów stresu. W stanie silnego stresu kortyzol utrzymuje sie na wysokim poziomie w ciągu dnia i nocy, powoduje pobudzenie i trudności ze snem.
- Brak rutyny związanej ze snem, stałej pory kładzenia się spać i wstawania.
- Nieodpowiednie warunki do spania. Nieodpowiedni materac, temperatura w pomieszczeniu (zwłaszcza za wysoka powyżej 26 stopni), hałas (w tym chrapanie partnera) , nadmiar światła
- Długotrwałe (kilka tygodni) i systematyczne stosowanie tabletek nasennych – przejmują kontrolę nad procesem zasypiania, spłycają sen.