Masz do dyspozycji wiele zasobów, które pomogą Ci ochronić się przed stresem. Są to zasoby materialne, fizyczne, intrapersonalne, informacyjno-edukacyjne, kulturowe i społeczne.
- Materialne to pieniądze i wszystko, co można kupić za nie: jedzenie, mieszkanie, ubranie, opiekę zdrowotną itd. Czynnikiem wywołującym stres (stresorem) mogą być comiesięczne rachunki. W zależności od zasobów osoba poradzi sobie z tym stresorem inaczej. Osoba bezrobotna i skuteczny, jak Kaszuba, dobrze prosperujący prawnik otrzymują naprawdę wysoki rachunek za prąd. Dla bezrobotnej kobiety, która nie ma pieniędzy rachunek ten wywoła silny stres – brakuje jej zasobów materialnych. W przypadku wspomnianego prawnika rachunek nie będzie stresorem.
- Fizyczne: atrybuty fizyczne człowieka czyli: siła, zdrowie, atrakcyjność fizyczna. Nie od dziś wiadomo, że ładnym w życiu łatwiej. Atrakcyjność fizyczna jest sposobem ułatwiającym budowanie wsparcia społecznego. W psychologii znany jest tzw. efekt aureoli polegający na tym, że ładnej osobie przypisujemy pozytywne cechy charakteru.
- Intrapersonalne: siły wewnętrzne, które pomagają nam radzić sobie z wydarzeniami dnia codziennego. Jednym z najważniejszych zasobów jest samoocena. Osoba, która ma wysoką samoocenę łatwiej poradzi sobie w sytuacji stresu. Istotna rolę w radzeniu sobie ze stresem jest też poczucie panowania nad sytuacja i poczucie bliskości. Poczucie panowania nad sytuacja to świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za to co nam się przydarza i że nasze działania mogą doprowadzić do korzystnego wyniku. Poczucie bliskości oznacza świadomość, że jesteśmy doceniani i darzeni ciepłym uczuciami oraz możemy się dzielić ważnymi myślami i uczuciami.
- Zasoby informacyjno-edukacyjne, czyli wiedza, np. gdyby bezrobotna szwaczka wiedziała, że istnieją instytucje, które pomogą zapłacić jej rachunek, albo wymienić licznik to łatwiej byłoby jej poradzić sobie z tą sytuacją. Wiedza o właściwym sposobie odżywiania się, czynnikach ryzyka, sposobach udzielania pierwszej pomocy może być ważnym zasobem w radzeniu sobie ze stresem.
- Zasoby kulturowe. Poczucie, że życie ma sens, nawet jeśli nie zawsze jest to oczywiste. Poczucie przynależności do rodziny czy narodowości.
- Wsparcie społeczne: czyli zasoby dostarczane nam poprzez interakcje z innymi ludźmi. Pozytywny wpływ na dobrostan związany ze stresem mają czynniki takie jak przynależność do organizacji, role społeczne i praktyki religijne, przynależność do kościoła. Niezależnie od płci i wieku ludzie, którzy mają wiele kontaktów społecznych żyją dłużej niż osoby, które nie mają kontaktów społecznych. Ludziom stanu wolnego mającym wielu przyjaciół krewnych wiedzie się równie dobrze, co osobom pozostającym w związkach małżeńskich, mających mniej kontaktów z przyjaciółmi i rodziną! Inni ludzie pomagają także udzielając konkretnego wsparcia w sytuacji dla nas kryzysowej, np. pożyczając pieniądze, pozwalając się wygadać lub spędzając z nami czas. Ale uwaga! Przyjmowanie pomocy od innych może wywołać u niektórych osób poczucie zależności lub niższości. Zdarza się niekiedy, że wsparcie społeczne może być szkodliwe, ponieważ nie pozwala odbiorcą na wytworzenie własnych zasobów. Np. rodzice chroniący swoje dzieci przed każdym stresem nie pozwalają im na wytworzenie sobie własnych zasobów. Ponadto przyjmowanie wsparcia społecznego może prowadzić do poczucia zobowiązania, którego nie można wypełnić. W takich sytuacjach ludzie odczuwają zamiast wdzięczności niechęć do osoby pomagającej.
Kiedy potrzebujesz, by ktoś Cię wysłuchał i pomógł znaleźć rozwiązanie możesz także skontaktować się z profesjonalistą, np. psychologiem. Psycholog podpowie Ci jak skutecznie poradzić sobie w trudnej dla Ciebie sytuacji.