loading please wait..

Mój kierunek studiów jest nudny!

Wybór niewłaściwego kierunku i poczucie frustracji, jakie ze sobą niesie nie są wcale rzadkie. Takie błędy zdarzają się bardzo często, bo maturzyści pochopnie wybierają studia. Okres liceum to z jednej strony czas buntu i bolesnego niejednokrotnie dorastania a jednocześnie czas wypełniony nauką i licznymi obowiązkami. Nie sprzyja to zastanawianiu się nad tym, co chce się robić w przyszłości. Uczeń nie wie czym chciałby się zająć, lub chce wykonywać wiele różnych zawodów. Marzy o tym, aby pisać wiersze, ale rodzice tłumaczą że nie da się z tego opłacić rachunków. Albo lubi tylko fizykę i matematykę, ale nie chce być nauczycielem czy wynalazcą. W końcu podejmuje decyzję o studiach prawniczych, bo to rodzinna tradycja, lub wybiera ekonomię bo „wszyscy tam idą”. Może też wybrać kierunek studiów, na jaki łatwo się dostać, bo w sumie wszystko mu jedno gdzie zdobędzie wymarzony tytuł magistra. W każdym z tych przypadków prawdopodobieństwo, że ukończy wybrane studia jest niewielkie, a jeśli nawet – to okres studiów będzie czasem frustracji i nudy.

 

Warto, żebyś zastanowił się, jakie znaczenie przypisujesz studiom. Dla niektórych studentów nauka jest najważniejszą pracą, ale dla tych którzy już pracują i maja rodziny na ogół nie jest to główne zajęcie. Niezależnie od tego jakie masz obowiązki poza uczelnią uświadom sobie dlaczego w ogóle studiujesz. Postaw sobie pytania „Dlaczego studiuję i czy to moja decyzja, czy ktoś postanowił za mnie?”, „Czy studiowanie sprawia mi przyjemność?”, „Czy wolałbym być gdzieś indziej i jeśli tak to dlaczego nie rezygnuje ze studiów?”. Przyczyny studiowania mogą być różne, ale możemy wśród nich wyróżnić trzy podstawowe kategorie:

  1. Dążenie do samorealizacji: przede wszystkim szukasz własnej tożsamości i wykorzystujesz doświadczenia studenckie, jako narzędzia samorealizacji. Oczekujesz rozwoju osobistego, a szkoła ma być korzystnym miejscem dla tego rozwoju.
  2. Dążenie do kariery: studiujesz głównie z przyczyn zawodowych. Studia są dla ciebie raczej środkiem prowadzącym do celu niż celem samym w sobie. Chcesz się przede wszystkim odpowiednio przygotować do pracy w określonym zawodzie.
  3. Unikanie: decyzja o podjęciu studiów jest czasem bardziej unikiem niż świadomym zmierzaniem do rozwoju czy realizacji celów zawodowych. Niektórzy są studentami z powodu nacisków rodziców, inni chcą podczas studiów sprecyzować, o co im tak naprawdę chodzi w życiu, albo chcą po prostu uczestniczyć w towarzyskim życiu studenckim.

 

Twoje studenckie doświadczenia można porównać do życia zawodowego. Jeśli robisz więcej niż oczekuje się od ciebie jako studenta, będziesz też prawdopodobnie przekraczał oczekiwania stawiane tobie jako pracownikowi. Jeśli jako student boisz się publicznych wystąpień i ryzyka popełnienia błędów, to jest możliwe, że takie zachowanie powielisz w pracy. Jeśli zwykle odkładasz wszystko na ostatnią chwilę i pod koniec semestru jesteś zniechęcony i zmęczony, to prawdopodobnie też takie zachowania będziesz przejawiał jako pracownik.

 

Przyjrzyj się swoim motywacjom i swojej roli studenta. Nawet jeśli nie jesteś ze studiów zadowolony, bo stwierdzasz, że źle wybrałeś kierunek, który wcale Cię nie interesuje, to przecież nie jesteś więźniem tego kierunku, tak jak w przyszłości nie będziesz więźniem żadnego pracodawcy.

 

Jeżeli studia okażą się męką, nie ma sensu się męczyć. „Marta jest na drugim roku filologii polskiej KUL. – Mickiewicz, Tuwim, głoski, sylaby, litery. Ile można? To był zły wybór. Nie chodzi ani o wykładowców, ani o kierunek. Po prostu myślałam, że jak lubię czytać książki, to takie studia będą dla mnie idealne. Okazało się inaczej.”

 

Wybór kierunku studiów powinien wynikać z twoich zainteresowań, pasji, ale także predyspozycji osobowościowych. Jeśli czujesz, że wybrałeś kierunek studiów pod presją otoczenia i wbrew swojemu wewnętrznemu głosowi, to teraz zastanawiasz się co zrobić. Jeśli nudzisz się na swoich studiach, bo nie interesuje cię wybrana dziedzina to zastanów się czy nie czas to zmienić. Warto skorzystać z pomocy specjalisty: psychologa lub doradcy zawodowego, który pozwoli ci poznać właściwe przyczyny twoich wątpliwości oraz motywy, jakie teraz kierują tobą do zmiany aktualnej sytuacji, bo czasem bywa tak, że odczuwamy dyskomfort, nie dlatego, że wybraliśmy źle, ale z niewłaściwych pobudek Ważne żebyś zmieniając studia, nie powtórzył sytuacji, czyli nie dokonał kolejnego wyboru, po którym mógłbyś znów czuć, że to jednak nie jest właściwy wybór. Dlatego warto dogłębnie poznać swoje predyspozycje osobowościowe do konkretnych zawodów, bo to pomoże w ukierunkowaniu Twojego dalszego kształcenia i rozwoju.

 

Podejmując decyzję o zmianie kierunku studiów możesz obawiać się rozczarować rodziców, przyznać się do pomyłki, lub okazać niekonsekwencje. Możesz też mieć poczucie zmarnowanych lat. Wiedz, ze nie był to czas zmarnowany, ponieważ dzięki temu zacząłeś zastanawiać się nad tym co tak naprawdę chcesz w życiu robić, a nie co jak sądzisz powinieneś, gdyż takie są opinie innych. To bardzo cenne doświadczenie i jest twoim zasobem.

 

Możesz też zastanowić się nad rozpoczęciem drugiego kierunku studiów. Drugi kierunek studiów może być odskocznią dla tych, których studiowanie jednego kierunku z jakiegoś powodu nie satysfakcjonuje. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, kiedy uważasz, że wiedzę w ramach swojej specjalizacji powinieneś uzupełnić specjalistyczną wiedzą z innej dziedziny, na przykład prawnik (np. z prawa pracy) studiujący psychologię jest tu dobrym przykładem, lub jeśli masz wiele zainteresowań, które łączą się w jakiś sposób ze sobą, a nie chcesz rezygnować z żadnego z nich ( np. równoległe studia z historii i archeologii czy archeologii i kulturoznawstwa).

 

Niezależnie od tego co zdecydujesz ważne abyś twój wybór był świadomy. Proces podejmowania świadomych decyzji dotyczących własnego rozwoju zawodowego to planowanie. Istotą planowania jest rozpoznanie przyszłości oraz zadań i środków potrzebnych do realizacji założonych celów.

Posted on 24 stycznia 2016 in Powrót do siebie

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.