loading please wait..

Osobowość borderline

Traumatyczny stres

Stres staje się traumatyczny, gdy towarzyszy mu ryzyko lub zagrożenie. W chwilach zagrożenia całe ciało uruchamia mechanizmy obronne. Organizm wchodzi w stan wysokiej gotowości. Reakcje neurochemiczne w centralnym układzie nerwowym ulegają przyśpieszeniu i nasileniu. Organizm pracuje na skrajnych obrotach, umysł i ciało wskutek przeciążenia ulegają destrukcji. Nie zawsze od razu, czasem szkody są odroczone.

Jak bardzo trauma uszkodzi nasz organizm zależy od tego, jak głęboko poraziła nasz system psychiczny i jak długo była przez nas noszona. Trauma może wydarzyć się raz lub kilka razy. Jednorazowe traumy to na przykład tragiczny wypadek, gwałt, włamanie do mieszkania, niespodziewane zwolnienie z pracy.

Z kolei traumy drobne, mogą wydarzać się codziennie, są mają one charakter drobnych codziennych zdarzeń, ale kumulują się tworząc silny uraz. Trudno zaspokoić zawsze i wszystkie potrzeby dziecka. Jeśli dziecko doświadcza pojedynczych urazów to nie muszą mieć one poważnych skuktów. Jeśli jednak te drobne zaniedbania powtarzają się to stają się bolesną raną, bo wywołują lęk, który gromadzi się w dziecku. W konsekwencji dziecko wchodzi w życie obciążone skumulowanym lękiem. W dorosłym życiu przykładem takich drobnych urazów mogą być akty poniżenia w toksycznej pracy, lub zachowania toksycznego partera. Codzienne poniżanie, manipulacje, kłamstwa i wykorzystywanie powoduje powolne nawarstwianie się traumy.

Dziecko, które doznaje odrzucenia, czy doświadcza nadużyć przeżywa stale lęk, żyje w stałej niepewności, w poczuciu zagrożenia. Organizm dziecka jest stale w pogotowiu. Ten stan alarmowy staje się czymś normalnym. W dorosłym życiu osoba taka zachowuje się: impulsywnie, wybuchowo, ma trudność, żeby zapanować nad swoimi emocjami. Wchodzi w związki, w których najpierw idealizuje partnera, a potem odrzuca go i nienawidzi. Kształtuje się osobowość borderline.

Czym się charakteryzuje osobowość borderline?

  • ogrome skupienie na sobie, a wszystko co nie jest skupione na niej budzi zgrożenie
  • niestabilność, duża chwiejność nastrojów, emocji i zachowań
  • nie stosuje taktyki i strategii (jak robi to narcyz który gra, żeby osiągnąć określony rezultat), ale naprawdę mocno wierzy, w to co mówi
  • emocjonalna i empatyczna, ale empatia jest przekierowywana na siebie samą – najbardziej na świecie skrzywdzoną, mającą najgorzej i najtrudniej
  • lęk przed opuszczeniem i lęk przed byciem samotnym
  • może potrzebować żeby trzymać ją za rączkę, chce być stale z partnerem
  • kobiety lubią ściągać na siebie uwagę wyglądem

Życie z osobą o osobowości borderline

Osoby te często przeżyły w dzieciństwie doświadczenie przekroczenia granic. W efekcie nie wiedzą gdzie są granice, gdzie kończą się one, a gdzie zaczyna świat. Nadużywają innych, zalewają sobą lub boją się, że zostaną zalane. Oba rodzaje lęków mogą wystąpić u jednej osoby w zależności od sytuacji.

Osoby borderlina charakteryzuje destrukcyjność: autodestrukcyjność i destrukcyjność wobec innych. Decydują się na liczne tatuaże i piercing, okaleczają się. Ta autodestrukcyjność może prowadzić do samobójstwa. Osoby te nie straszą samobójstwem, ale przez to że nie czują szacunku do siebie i granic naprawdę mogą posunąć się do samobójstwa, np. po to żeby partner cierpiał. Ponadto manipulują i wkręcają swoim partnerom poczucie winy. Trudno jest wyjść z relacji z nimi ponieważ potrafią sprytnie oplątać partnera cierpieniem, np. że musisz jej pomóc bo inaczej zginie. Brakuje im struktury, granic; dlatego często wiążą się z narcyzami, osobami sprawiającymi wrażeni pewnych siebie i silnych. Z kolei same pociągają mężczyzn, którzy nie są pewni siebie i wybierają kobiety uwodzące i zależne.

Osobowość borderilne nie widzi szarości, bo szarość to przepaść, w której boi się znaleźć. Potrafi o tej samej osobie lub miejscu powiedzieć, że jest cudowne lub beznadziejna. Obawia się szarości, normalności, w której nic się nie dzieje. Przeżywa skrajne emocje.

Podczas terapii niekoniecznie wprowadzają zmiany, żeby rozwiązać problem. Nie wiedzą co to jest struktura, nie potrafią trzymać się planów i dyscypliny. Ponadto czerpią duże zyski z pozostawania tam gdzie są: “mam najgorzej ze wszystkich, jestem taka biedna, zaopiekuj się mną, daj mi”.

 

Posted on 30 sierpnia 2018 in EMDR, Emocje, Lęk, Stres

Share the Story

About the Author

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.