Żyjemy w świecie presji na perfekcyjną sylwetkę. To już nie jest odchudzanie się dla zdrowia, tylko mocno niezdrowe odchudzanie się pod presją. Większość z nas próbowała diety lub różnych diet szukając skutecznego sposobu na to jak schudnąć. Z różnym skutkiem. Chudniemy, tyjemy, nie chudniemy, efekt jojo następuje i napad wilczego głodu.
Dlaczego jedni są grubi a inni chudzi? Jedni tyją łatwo, a inni nie chudną mimo wysiłków. Zastanawiasz się dlaczego nie chudniesz?
- Dlaczego jemy? Bo jesteśmy głodni. Zgodnie z tradycyjnym poglądem głód odczuwamy wtedy, gdy kurczy się żołądek. Okazuje się jednak, że człowiek nawet po usunięciu żołądka, nadal odczuwa głód.
- Jedną z koncepcji na temat tego, jak dochodzi od odczucia głodu mówi o tym, że sygnałem głodu lub sytości jest poziom glukozy. W miarę jak komórki zużywają glukozę, zmniejsza się ich poziom energetyczny i rośnie głód. Druga hipoteza mówi o tym, że to poziom tłuszczów reguluje głód. Odczuwamy głód, gdy proporcja tłuszczów w organizmie spada poniżej pewnej wartości. Żadna z tych hipotez nie została ostatecznie potwierdzona.
- Zgodnie z teorią punktu krytycznego każda osoba ma w naturalny sposób ustaloną wagę ciała. Decyduje o niej liczba komórek tłuszczowych zdeterminowana w chwili narodzenia lub niedługo potem. Człowiek nigdy nie traci komórek tłuszczowych, one tylko się kurczą (gdy chudnie). Organizm reaguje na skurczone komórki, jak na doznanie głodu i próbuje je odzyskać.
- Ludzie otyli lub z tendencją do otyłości mogą być bardziej wrażliwi na na zewnętrzne, płynące z otoczenia sygnały regulacyjne, a ludzie z normalną wagą – na wewnętrzne. Osoby otyłe, nawet jeśli nie są głodne, do jedzenia pobudzi widok apetycznych potraw.
- U ludzi z nadwagą zaburzone mogą być funkcje podwzgórza, co uniemożliwia normalną regulację głodu (R. Nisbett).
Jak widać brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedni tyją inni nie. Jest to kwestia indywidualna. Przyczyny mogą być niezależne od nas wynikające z czynników biologicznych a także psychicznych. Z drugiej strony łatwy dostęp do żywności przetworzonej prowadzi do spożywania większej ilości kalorii i może doprowadzić do otyłości.