loading please wait..

Technika szarej skały w konfrontacji z narcyzem

Technika szarej skały

Narcyz jest pusty uczuciowo, ponieważ jest odcięty od swojego prawdziwego „ja”. Nie czuje się wartościowy. Jego sposobem na przetrwanie jest budowanie zewnętrznego poczucia wartości, tworzenie wizerunku oraz pobieranie emocji od innych ludzi.

Narcyz szuka też atrakcji, czegoś fascynującego go, sytuacji i ludzi którzy dostarczą mu emocji.

Technika szarej skały (gray rock) jest po to, aby zniechęcić narcyza do naszego towarzystwa. Stosujemy tę metodę, aby narcyz znudził się nami i odszedł.

Na czym polega technika szarej skały “gray rock”?

Masz udawać skałę, pozbawioną emocji, obojętną skałę.

Zwracasz się do narcyza tonem spokojnym, jak najbardziej obojętnym.

Na wszelkie komentarze, propozycje, uwagi krytyczne odpowiadasz: „Masz rację”, „Pomyślę o tym”, „Zastanowię się”, „Coś w tym jest”.

Jeśli to wkurza twojego narcyza, to albo tę złość ci okarze albo spróbuje zdenerwować ciebie. Ty jednak nie wpadaj w złość, nie broń się, nie atakuj, po prostu dalej odpowiadaj „Jak sobie życzysz”, „Jeśli tak chcesz”, „Skoro tak uważasz” itp.

Jeśli narcyz chce wzbudzić w tobie zazdrość, gniew, rozpacz i na przykład wraca nad ranem do domu, to zamiast zarzucać go pytaniami, zupełnie zignoruj ten fakt. Jeśli śpisz, udawaj że śpisz nadal. Jeśli zastał cię przy czytaniu porannej gazety, po prostu czytaj dalej. Jeśli zapyta, co robisz, odpowiedz: „Czytam wywiad z X”. Jeśli spróbuje ci opowiadać gdzie był w nocy, to ziewnij i powiedz: „Mam nadzieję, że dobrze się bawiłeś”. Obojętnym tonem. Jeśli opowiada dalej reaguj w stylu „To interesujące”.

Jeśli narcyz-koleżanka zadręcza Cię pytaniam „Co słychać?” odpowiadaj: „Dziękuje, wszystko ok, po staremu, dobrze, nic nowego” Będzie starała się pogłębić i pytać dalej szczegółowo – wtedy odpowiadaj ogólnikami, powiedz „nuda”, zapytaj: „a co u Ciebie”. Jeśli zacznie się przechwalać, pogratuluj, ale nie okazuj entuzjazmu.

Jeśli narcyz traktuje cię cichymi dniami, to nigdy ich nie przerywaj. On tylko czeka, aż przyjdziesz pytać co się stało. Nie daj poznać po sobie, że odczuwasz dyskomfort czy poczucie winy. Poczekaj, aż odezwie się pierwszy. Jeśli musisz z nim porozmawiać to przekaż mu informację, czy sprawę, ale bez nawiązywania do cichych dni. Po prostu powiedz, co masz powiedzieć, konkretnie i krótko. Jeśli narcyz przestaje się odzywać przed świętami, lub np. swoimi urodzinami, czy jakimś planowanym wspólnie wydarzeniem (co robi często, żeby potem mieć co wypominać) to możesz zainicjować rozmowę, ale tylko po to, by złożyć zwięzłe życzenia, czy ustalić jakieś dane dotyczące planowanej wycieczki.

Zawsze mu przytakuj. Odpowiadaj bez emocji. Nie kontunuuj tematu, po krótkiej wymianie zdań, zawsze kiedy możesz wyjść z pomieszczenia, w którym rozmawiacie, wyjdź. Nie rób tego ostentacyjnie, ale zawsze obojętnie.

Jakie są wady tej techniki

Jest to technika manipulacyjna. Nie możesz zdradzić narcyzowi, że stosujesz tę metodę.

Narcyz jest mistrzem manipulacji, jeśli jesteś już z nim relacji, to wiedz, że doskonale cię poznał. Wie, co powiedzieć, żeby cię zabolało. Wie jak cie wyprowadzić z równowagi, wie co cię denerwuje, co nie pozostawia obojętną. Stosując technikę gray rock schodzisz na jego poziom. Udajesz, stosujesz manipulację. Musisz być naprawdę dobra, żeby narcyz cię nie przejrzał.

Uważaj też na mimikę i mowę ciała, na pewno masz charakterystyczne zachowania, które zdradzają, że jesteś zdenerowana. Nad nimi też musisz zapanować, aby uwiarygodnić się w oczach narcyza.

Technika ta wymaga od ciebie kontrolowania emocji, udawania. Jeśli wchodzisz w toksyczne związki to najczęściej masz za sobą przeszłość, w której odebrałaś już trening udawania, blokowania uczuć, nie ujawniania swoich emocji. Powrót do siebie, rozwój wymaga teraz od ciebie poznania swoich uczuć i nauczenia się ich wyrażania oraz postępowania w zgodzie z nimi. Technika szarej skały natomiast wymaga od ciebie pozostania obojętną.

To, że nauczysz się być przekonująca stosując “gray rock”, nie wyciszy twoich prawdziwych emocji. Na dłuższą metę ta technika jest wyczerpująca emocjonalnie. Musisz pamiętać o odreagowaniu emocji.

Nie sprawdza się w przypadku wyrafinowanych narcyzów, socjopatów, których tylko zachęcisz tą metodą do wymyślania i stosowania coraz okrutniejszych sposobów: przemocy fizycznej, intensywniejszego nękania, nastawianie członków rodziny przeciwko tobie, wykorzystywanie postronnych osób.

Kiedy sprawdza sie technika szarej skały?

Sprawdza się w sytuacjach, kiedy odchodzisz od narcyza, ale np. wskutek życiowych okoliczości, takich jak wspólne mieszkanie, musisz z nim jeszcze przez jakiś czas mieszkać.

Sprawdza się w relacjach z koleżankami, kolegami, którzy „przyczepiają się”, dzwonią, nalegają na spotkania, zwierzenia. Po jakimś czasie stosowania “gray rock”, przestają.

Sprawdza się w relacjach z narcyzem, z którym dzieli cię odległość geograficzna i dzięki temu nie musicie się widywać często. Może pomóc w odcięciu się od narcystycznej matki, z którą nie mieszkasz.

Podsumowując technika szarej skały jest doraźną techniką. Najlepszy sposób na poradzenie sobie z narcyzem to całkowite i jednoznacze ucięcie z nim kontaktu.

Posted on 19 lutego 2019 in Depresja, Emocje, Lęk, Powrót do siebie, Stres

Share the Story

About the Author

Responses (4)

 1. Justyna
  19 lutego 2019 at 19:24 · Odpowiedz

  Technika Grey rock nie jest łatwa techniką a narcyz nie jest łatwym przeciwnikiem. Jest skuteczna i pomocna ale kosztuje sporo wysiłku zwłaszcza osoby wrażliwe.

  • Izabella Panuś
   20 lutego 2019 at 17:32 · Odpowiedz

   Trudno jest osobie wrażliwej pokonać narcyza, właściwie to nie możliwe. Dlatego szara skała jest techniką tylko doraźną, pomocną w sytuacjach, gdy nie da się przerwać kontaktu z narcyzem.

 2. Anna
  14 września 2020 at 08:58 · Odpowiedz

  Tylko czy proponowanie metod manipulacyjnych przez psychoterapeutę jest etyczne? Szczególnie w CBT? Co jeżeli przeczyta to osoba w związku małżeńskim i zamiast budować zacznie niszczyć – bo do tego prowadzi ta metoda. Jak dla mnie sugeruje Pani żeby wszyscy odizolowali się od narcyzów bo oni tylko na to zasługują. A gdzie pomoc? A gdzie praca z osobą? I czy ucieczka to najlepsza droga?
  Trafiłam na Pani stronę, ponieważ ten artykuł przyczynił się do rozpadu małżeństwa, które ja, jako również terapeuta, próbuje składać razem z małżonkami. Metodom na problem nie jest manipulacja. Metodą na ŻADNĄ osobowość nie jest manipulacja. Manipulacja jest nieetyczna. Odrzucanie drugiej osoby nie jest metodą. Jeżeli osoba wiąże się z narcyzem to należy popatrzyć co się takiego dzieje, jakie schematy się odzywają, jakie potrzeby są wtedy zaspokajane i z tym pracować a nie proponować manipulacje.

  • Izabella Panuś
   14 września 2020 at 17:38 · Odpowiedz

   Wprost nazwałam tę technikę manipulacyjną starając się opisać ją dokładnie i przedstawić wady i zalety, okoliczności kiedy ma sens jej użycie. Technika ta nie służy budowaniu realacji ale wychodzeniu z relacji cyt. “Sprawdza się w sytuacjach, kiedy odchodzisz od narcyza, ale np. wskutek życiowych okoliczości, takich jak wspólne mieszkanie, musisz z nim jeszcze przez jakiś czas mieszkać.”
   Żadna istota ludzka nie ma obowiązku poświęcać swojego życia komuś, po to by pomagać ratować,pracować.. – chyba, że tak śwadomie zdecyduje.
   Wygodnie jest obwinać kogoś zapominając o odpowiedzialność za siebie i swoje wyobory.
   Poza tym zgadzam się z Panią – manipulacja jest nieetyczna i należy popatrzeć na własne schematy i nad nimi pracować.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.